Las w szkle DIY

Uwielbiasz delikatną rosę, mech i zapach lasu? Możesz mieć to na wyłączność – zamknij las w szkle!

Od jakiegoś czasu mamy modę na zamykanie roślinek w szklanych naczyniach. Obojętnie czy jest to wazon, słoik czy balon od wina tego typu ozdoba zawsze wygląda pięknie i oryginalnie. Początkowo chciałam rzucić się na głęboką wodę, a konkretnie na ogromny balon od wina zalegający w piwnicy u rodziców. Okazało się jednak, że otwór jest dużo mniejszy niż sądziłam. Choć miałam w głowie plan na to w jaki sposób zamknąć ten mój las w szkle to w finale postanowiłam poszukać naczynia nieco łatwiejszego. Na balon przyjdzie jeszcze czas.

Czego potrzebujemy?

  • szklane naczynie
  • żwirek, kamyczki lub keramzyt
  • aktywny węgiel
  • ziemia
  • mech
  • karłowate roślinki
  • kamienie lub gałązki do ozdoby

Krok 1

Na dnie naczynia umieść coś co zapewni odpowiedni drenaż – ja użyłam keramzytu, ale może być to żwirek lub drobne kamyczki.

Krok 2

Kolejną warstwą będzie ziemia zmieszana z aktywnym węglem. Węgiel możecie zakupić w sklepie  zoologicznym za grosze. Zapobiegnie on powstawaniu pleśni ponieważ zadba o prawidłową regulacją kwasowości i oczyszczenie. Ja ziemię usypałam ze skosa, tak by patrząc na wprost dobrze było widać wszystkie roślinki.

Krok 3

Rośliny! Ważne by wybierać roślinki karłowate, które przeznaczone są właśnie do takich szklanych ogrodów. Choć podobno te z czasem same przystosują swój wzrost do otoczenia w jakim się znajdują warto jednak postawić na te micro. Niestety nie znam nazw roślinek jakie znalazłam, a i Pani nie potrafiła udzielić mi odpowiedzi jednak wiem, że nie urosną zbyt duże. Poczatkowo zakupiłam także roślinę na skalniak jednak warto pamiętać by rośliny dobierać pod kątem wymagań. Ciężko będzie razem roślinom, które lubią wilgoć z tymi, które doskonale radzą  sobie bez wody. Mech przyniosłam z przydomowego ogrodu.

Krok 4

Na końcu  ułożyłam kilku kamieni, które miały stworzyć fajny klimat. Teraz rozglądam się za miniaturową figurką, która zamieszka w tym lesie i będzie cieszyć oczy.

 

Las w szkle jeśli jest zamknięty sam dba o siebie. W zamkniętym szklanym naczyniu rośliny tworzą ekosystem  i same regulują wilgotność. Naczynie, którego użyłam nie jest zamykane ale planuję wykonać drewniany dekiel, który zamknie mój las oraz tym samym będzie pełnił funkcje dekoracyjną. Myślę, że to dobra szkoła przed pójściem dalej i zamknięciu lasu w balonie od wina. W końcu w 1972 roku David Latimer zamknął rośliny właśnie w takim szkle i ponoć nadal mają się dobrze – dlaczego mi miałoby się nie udać. Ale spokojnie, przyjmujemy zasadę małych kroków.  Piękna ozdoba stoi już na moim biurku, a ja mam ochotę na więcej.

Las w szkle

5 thoughts on “Las w szkle DIY”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.